Liczba odwiedzin strony

środa, 14 marca 2012

Jak użyźnić glebę?

Wygląda na to, że wreszcie nadchodzi ocieplenie. Zanim się obejrzymy będzie można zabrać się za wiosenne prace w ogrodzie i sadzenie nowych roślin. Dziś podpowiem czym się kierować przy zakupie ziemi do produkcji rozsad kwiatów i warzyw oraz jakie nawozy, poza dostarczeniem składników mineralnych, pozwolą także poprawić żyzność gleb i wzbogacić ich warstwę próchniczą.

Już pod koniec zimy można przystąpić do przygotowywania rozsad kwiatów i warzyw, które potem posadzimy w ogrodzie lub na działce. Produkcję rozsady można rozpocząć choćby na okiennym parapecie w małych doniczkach lub specjalnie zakupionych mini - szklarenkach. Pierwszym krokiem do sukcesu jest wybór odpowiedniego podłoża do wysiewu nasion. 
Ziemia do wysiewu nasion powinna spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze powinna być wolna od patogenów, gdyż młode siewki są bardzo wrażliwe na patogeny glebowe. Dlatego przeważnie stosuje się podłoża wysterylizowane. Po drugie ziemia powinna być wystarczająco lekka aby nie hamować kiełkowania nasion. Jakie podłoże do wysiewu spełnia oba te warunki?

W większości przypadków najlepiej sprawdza się podłoże na bazie torfu wysokiego z dodatkiem piasku. Takie podłoże będzie wystarczająco rozdrobnione i lekkie aby nasiona mogły w nim swobodnie kiełkować. Podłoże torfowe przeważnie jest też wolne od chorób i szkodników, dzięki czemu nie zagrożą one młodym siewkom.
Dobre podłoże powinno zawierać także dodatek perlitu. Perlit to minerał pochodzenia wulkanicznego o białym odcieniu. Wpływa na rozluźnienie, napowietrzenie i spulchnienie podłoża. Łatwo też magazynuje i oddaje wodę, przez co pomaga utrzymać stałą wilgoć potrzebną kiełkującym nasionom.
Kolejnym cennym dodatkiem do podłoża do wysiewu jest sproszkowany węgiel drzewny. Sprawia on, że podłoże nie będzie zbyt zbite, a także działa odkażająco, zmniejszając zachorowalność sadzonek na tzw. "czarną nóżkę" oraz zgorzel siewek. Niestety jest on dość rzadko spotkany w gotowych podłożach do wysiewu.
Ziemia do wysiewu nie powinna być zbyt zasobna, gdyż młode siewki wschodzące z nasion 
są bardzo wrażliwe na nadmiar składników pokarmowych. Konieczne jest jednak wzbogacenie podłoża w fosfor, który ułatwia korzenienie się roślin. Jeżeli posiadane przez nas podłoże nie jest wzbogacone fosforem warto zastosować nawóz startowy, np. Microstar PZ. Do produkcji rozsad warzyw i kwiatów stosuje się go w proporcji 3-5 g nawozu na 10 litrów podłoża.Na tak przygotowane podłoże bez obaw możemy wysiewać nasiona, zarówno kwiatów jak i warzyw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz